Xiromero.com - Το μαθητικό πηλήκιο. Παλαιότερα, η συνηθισμένη μαθητική στολή των γυμνασιόπαιδων αποτελούνταν από σκούτινο ή υφασμάτινο παντελόνι και σακάκι, άσπρο πουκάμισο, μπλέ σκούρο πουλοβεράκι, κάλτσες ως τα γόνατα, σκαρπινάκια και βέβαια
Φρουζάκης - Πηλήκιο Νο2 επίσημης στολής στρατού ! ————————————————————————— #alwaysquality #ourwork #frouzakis | Facebook
Ιστορικός Συλλέκτης Βέροιας - ……Χειμερινή στολή εξόδου μαθητή-σπουδαστή της ''Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών'' (Σ.Μ.Υ.).Το πηλίκιο '' Γαλλικού τύπου'' καθιερώθηκε στην ''τάξη 1982'', ενώ το κόκκινο χρώμα στα επιρράμματα της στολής, στις επωμίδες, στο
![ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ - ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " Η ΣΟΥΒΑΛΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ ": Η μπλε σχολική ποδιά και το πηλήκιο - Αναμνήσεις από το παρελθόν! ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ - ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " Η ΣΟΥΒΑΛΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ ": Η μπλε σχολική ποδιά και το πηλήκιο - Αναμνήσεις από το παρελθόν!](https://2.bp.blogspot.com/-8TKvMvBZafg/WUORV8tmBTI/AAAAAAAAVDU/y6uhhrfMYpA8MahvhDovhmNTMwupRQanwCLcBGAs/s1600/18.2011.jpg)
ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ - ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " Η ΣΟΥΒΑΛΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ ": Η μπλε σχολική ποδιά και το πηλήκιο - Αναμνήσεις από το παρελθόν!
![ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ - ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " Η ΣΟΥΒΑΛΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ ": Η μπλε σχολική ποδιά και το πηλήκιο - Αναμνήσεις από το παρελθόν! ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΟΣ - ΙΣΤΟΡΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ " Η ΣΟΥΒΑΛΑ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ ": Η μπλε σχολική ποδιά και το πηλήκιο - Αναμνήσεις από το παρελθόν!](https://1.bp.blogspot.com/-GtgKAY7i3cg/WULs5G_6vfI/AAAAAAAAVDI/XLAxENJ4nk8kZBNqMe3LqX9TcnC1X6S5QCLcBGAs/s1600/IMG_2555.jpg)